İZMİR ENERJİ ZİRVESİ 2017

IEEE EGE PES olarak kurulduğumuz sene, sektör hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bizim gibi mühendis adaylarının da enerjinin önemi, geleceği ve sektörün işleyişi, süreçlerin nasıl ilerlediği konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmeleri adına İzmir Enerji Zirvesi’17 yi organize etmeye karar verdik. Enerjinin farklı dallarında konferanslar düzenlediğimiz zirvemizde, Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsün’den Prof. Dr. Meral ERAL, Günsel Otomotivden Sertel TANTA, ENERCON’dan Alper KALAYCI , SIEMENS’ten Mahir TOSUN, POPULAR SCIENCE’tan Kozan DEMİRCAN ve Global Energy Research Partners’den Emin Emrah DANIŞ’ı ağırladık. Zirvede nükleer enerji, elektrikli araçlar, rüzgar enerjisi gibi konuları ele alındı.

Koordinatör: Mustafa Türker

İZMİR ENERJİ ZİRVESİ 2018

Gelenekselleşen İzmir Enerji Zirvesi 2018 de katılımcılarını yoğun bir program ile karşıladık. Açılış konuşmasını Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yaptığı zirvede sektörden konuşmacıların yaptıkları sunumların yanı sıra dans gösterileri ve hediye çekilişleri de gerçekleşti. Ayrıca Zirvede katılımcılara dijital sertifika da verildi. Zirvede geçen senenin üstüne koyarak ilerlemeye çalışırken, 2018 yılında alanında uzman 6 konuşmacı ağırladık. GÜNDER’den Faruk TELİMCİOĞLU, İZKA’dan Murat ÇELİK, NORTHEL’den Ahmet Cem YALÇIN, SCHNEIDER ELECTRIC’ten Tamer AÇIKEL, KLEMSAN’dan Sinan ALAGÖZ ve JESDER’den Ufuk ŞENTRÜK’ü ağırladık. Zirve genel olarak yenilebilir enerjiler, yerli sermaye ile üretim, enerji verimliliği, enerji ve endüstri 4.0, jeotermale bakış gibi birçok konuyu ele alıyor.

Koordinatör : Mustafa Türker

İZMİR ENERJİ ZİRVESİ 2019

2019’da üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz zirvemizin ilk günü konferans, ikinci günü eğitimler düzenledik. Konferans gününde, ASELSAN, İZKA ve PETKİM oturumlarının yanısıra, Enerjide Girişim Paneli ve Yeni Nesil Araç Paneli ile etkinliğimize farklı bir boyut kazandırmaya çalıştık. Ayrıca diğer senelerden farklı olarak etkinliğimizin ikinci gününde, enerjiyle ilgili 10 farklı dalda paralel olarak düzenlediğimiz eğitimlerle etkinliğimizin kalitesini arttırdık.
Eğitimlerimizde Doç.Dr. Cenk Sevim enerji ekonomisinden yani kaynaklar ve büyüme arasındaki ilşki, enerji talebine bağlı enerji yetersizliği veya bolluğundan, Av. Selma Karaduman enerji hukukundan yani yenilenebilir ve yenilenemez enerjinin kullanılması ve vergilendirilmesinin düzenlenmesinden, Dr. Hüseyin Özcan Soğutma Yükü Hesabı ve Enerji Verimliliğinden yani üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet başına enerji tüketiminin azaltılmasından, Prof. Dr. Günnur Koçar biyokütle enerjisinden üretiminden ve nasıl kullanılacağından, Doç.Dr. Berkay Camgöz Nükleer Teknolojiler ve Enerjiden, Doç. Dr. Numan S. Çetin Rüzgar Enerjisi ve Fotovoltik Güç Sistemlerinden yani ülkemizde fazlasıyla mevcut olan yenilenebilir enerjinin nasıl kullanılacağından bahsederken TÜPRAŞ’tan Turan Turhan ve Gülşen Şahin Andaş’ı ağırladık.

Koordinatör : Okan Çakır

İZMİR ENERJİ ZİRVESİ 2020

Her yıl büyümeye devam eden ve bu sene  dördüncüsünü organize ettiğimiz, alanında uzman konuşmacı ve eğitmenlerimizle gerçekleşen İzmir Enerji Zirvesi’nin amacının enerjiyi kapsayan neredeyse tüm alanlara ulaşıp bilgi edinmek ve edindirmek olması sebebiyle İEZ’20’de de enerjiyle ilgili birçok alanda panel ve konuşmalar düzenlendi.  29 Şubat’ta düzenlenen konferansta Savunmada Enerji,  Yenilenebilir Enerji ve Geleceğin Enerji Teknolojileri olmak üzere üç panel; GDZ ve TÜPRAŞ oturumları yer alırken, Küresel Enerji Politikaları ve İklim Değişikliği konuşması ile konferans gününün sonuna gelindi. 1 Mart’taki eğitim gününde ise birbirine paralel olarak Nükleer Enerji ve Nükleer Yakıt Teknolojileri,  Endüstride Buhar Kullanımı, Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu,  Yeni Nesil Güneş Pilleri, Jeotermal Enerji, Enerji Verimliliği Farkındalığı,  Güneş Enerjisinin Satış Maliyeti ve Temel  Kurulumu,  Elektrikli Araçlarda Sistem Mühendisliği,  Dijital Dönüşüm ve Elektrik Altyapısının Dijitalleşmesi,  Akıllı Şebekeler, Proje Çizimi, Biyoenerji  konularında çeşitli eğitimler gerçekleşti.

İzmir Enerji Zirvesi’20’de iki gün boyunca 1100’ün üzerinde katılımcı ağırladık.

Koordinatör: Asrın Yılmaz